Prav vsak pes potrebuje nego, ne glede na to ali imate pasemskega psa ali pa mešančka. Je osnovna potreba psov, prav tako kot hrana, igra, stik s človekom. Prav je, da se že pred nakupom psa dobro pozanimamo, koliko nege določena pasma potrebuje. Koža in dlaka tudi veliko povesta o splošnem počutju psa in njegovem zdravju. Koliko nege potrebuje, je odvisno predvsem od vrste dlake. V grobem delimo pse na kratkodlake, pse z dvojno dlako, kodrasto dlako, žimasto dlako ter svileno dlako.
Kratkodlaki psi (bokser, mops, dalmatinec,…) so najbolj enostavni za vzdrževanje, saj nimajo podlanke. Kljub temu potrebujejo pa redno krtačenje, saj njihova dlaka izpada več ali manj preko celega leta in se zelo rada zapiči v tepihe, nogavice. Kopamo jih po potrebi, nikakor pa ne pogosto. Za nego bo zadostovala že gumijasta rokavica, mehka krtača in vlažna krpa.
Psi z dvojno dlako imajo kožuh sestavljen iz zgornje krovne dlake ter mehke podlanke. V to skupino spada večina psov. Zahtevnost nege je odvisna od dolžine in strukture dlake. Z vse pa velja, da jih je vsaj enkrat tedensko potrebno temeljito skrtačiti in prečesati, V sezoni, ko menjajo dlako, pa vsakodnevno. Predvsem je pomebno, da kozuh temeljito prezračimo in odstranimo vso odmrlo podlako. Kar je pa pri naketerih pasmah zaradi obilice dlake kar zahtevno. V takih primerih ne odlašajte z obiskom pasjega frizerja, ki bo odstranil vso odmrlo dlako, obenem bo psa tudi skopal in s profesionalnim fenom kožuh temeljito prezračil. Če se sami lotite kopanja doma, pazite, da dlako temeljito osušite (pod vratom, za ušesi), sicer se laho pojavijo glivice. Psov te skupine praviloma ne strižemo, saj s tem samo uničimo zgornjo dlako, ki nudi psu zaščito predvročino in mrazom. Obvezni pripomočki so krtače različnih oblik za izčesavanje dlake, glavniki z vrtljivimi zobci ter po potrebi pripomoček za razvozljavanje.
Kodrasta dlaka (kodri, portugalski vodni pes,…) ne izpada, vendar pa potrebuje redno krtačenje in česanje. Ker dlaka raste, potrebujeje tudi redno strženje, daljša ko je, več nege potrebuje. Zaradi same strukture dlake, le-ta umazanije ne odbija, v dlako se zelo rade zapičijo vejice, listki, trave,…Potrebno je pogosto kopanje, dlako pa je potrebno potem temeljito osušiti in razčesati. Za vsakodnevno nego priporočam sliker krtačo in glavnik.
Žimasta dlaka (šnavcerji, terierji) je specifična dlaka. Je dvojna, sestavljena iz grobe krovne dlake ter mehke podlanke, vendar ne odpada, tako kot pri psih z običajno dvojno dlako. Potrebujejo redno trimanje, ki pa ga raje prepustite strokovnjaku. Gre za poseben postopek, ko s pomočjo prstov ali trimerjev odstranjujemo odmrlo dlako. Te dlake ne strižemo, saj izgubi na teksturi in barvi, psu pa ne nudi zaščite. Za domačo nego redno trimane dlake zadostuje krtača ter glavnik.
Svilnata dlaka (maltežan, yorki, španjeli) je najbolj zahtevna. Rada se vozla in umaže. Potrebuje redno dnevno nego. Po vsakem sprehodu je potrebno psa temeljito precesati, če se želimo izogniti vozljem. Pomembno je, da na dnevno rutino navajamo že mladička. Večina lstnikov se v izogib zahtevni negi odloči za striženje. Skrajšana dlaka je bolj praktična, potrebuje manj nege, kužku pa pestrejše sprehode. Kljub temu pa ne pozabite na redno dnevno nego, saj se tudi lahko sprime in zavozlja. Posebno skrb je treba nameniti ušesom, notranjost redno čistiti, dlake, ki vraščajo v sluhovod pa redno odstranjevati. Za nego svilnate dlake priporočam krtače z bunkicami, večina teh psov ima namreč precej občutljivo kožo. Na voljo pa so tudi različni preparati za lažje razčesavanje, obevzna je tudi uporaba balzama po kopanju.
Vzdrževanje dlake je izrednega pomena, saj neustrezno stanje dlake lahko vodi do razdraženosti kože in vnetij, tudi paraziti se v zavozlanem kožuhu precej lažje skrijejo, pa tudi vaš pes se bo počutil bolje, če bo negovan.
Zapisala: Olga Bizjan Poklukar, inštruktor KD Ljubljana in pasjega salona in hotela Jola’s