Kaj lahko naredimo, da sprehod s psom ne bo postal nočna mora? Našega psa moramo naučiti pasjega bontona.
V filmu iz produkcije KD Ljubljana vam predstavljamo deset osnovnih pravil, katera naredijo sprehod s psom prijeten.
Na sprehod se najbolj pogosto odpravimo od doma – stanovanja, hiše. Če psa nismo pripeli na povodec ali nismo pozorni nam pes lahko uide na cesto, k drugemu psu ali pa prestraši otroka. Pomembno je, da vodnik in pes skupaj stopita skozi vrata.
Velikokrat vidimo vodnike, ki sledijo svojemu psu. Psa zanima okolico in se trudi čimprej priti do zanimivih vonjav, drugega psa … vodnika pa vleče za sabo. Za prijeten sprehod je pomembno, da pes spremlja vodnika na popuščenem povodcu.
Vodnik mora vedno počistit za svojim psom, ne samo takrat, ko ni sam ali ko je nekdo videl, da je pes opravil potrebo. Vodnik vedno pobere pasji iztrebek!
Velikokrat se zgodi, da med sprehodom srečamo znanca, prijatelja. Ali pa nas ogovori neznanec, ki potrebuje pomoč. Ne pustimo psu, da prvi »pozdravi« osebo. Pes mirno čaka vodnika, ko se ta pogovarja.
Seveda ne moremo mimo dejstva, da bomo med sprehodom s psom srečali tudi druge sprehajalce. Da preprečimo nezaželene dogodke, vedno ko srečamo človeka pripnemo psa.
Ko vidimo, da se nam približuje druga oseba s psom, bodimo obzirni. Ob srečanju s tujim psom pripnemo svojega psa na povodec.
Če srečamo drugo osebo, ki ima prav tako kot mi psa pripetega na povodec ne dopustimo, da se psa zavozlata in prepleteta. Medsebojno spoznavanje psov poteka mirno, na popuščenem povodcu.
Če vodimo psa na fleksiju se moramo zavedati, da je pes v določenih situacijah lahko daleč pred nami in mi ne vidimo kaj je v okolici, zato dolžino fleksija prilagodimo okoliščinam.
Kadar smo v urbanem okolju ali kjer je več ljudi, otrok naj vodnik psa vodi tako, da ne moti okolice.
Ko pes izstopa iz avtomobila je zelo pomembno, da ga ima vodnik ves čas pod nadzorom. Pes naj na vodnikov znak mirno skoči iz vozila.