Inštruktorji za delo reševalnih psov

Sodnik spremlja delo vodnika in psa
V drugem delu serije člankov smo že pisali o tem, kako poteka izobraževanje za vodnike reševalnih psov. Vodniki, ki so dosegli naziv »Vodnik reševalnega psa« in se tem najvišjo stopnjo usposobljenosti velikokrat v matičnem kinološkem društvu prevzamejo vlogo vodenja skupine vodnikov. Ko so dosegli ta naziv so hkrati tudi izpolnili enega izmed pogojev in se lahko prijavijo na seminar za inštruktorja za delo reševalnih psov. Izobraževanje organizira Komisija za reševalne pse pri KZS. Poteka v obliki predavanj, seminarjev in seveda tudi praktičnega dela. Tematike so: kinologija, zgodovina in izvor psa, psihofizične lastnosti psa, andragogika, metode za boljše sporazumevanje, učenje odraslih, veterina, prva pomoč psu, nakazovanje ponesrečene osebe, pravilna igra s psom, vzgoja in šolanje, poslušnost in premagovanje ovir, markiranje reševalnemu psu, SIP (Skupina psov za iskanje) – organizacija, iskalne akcije, sledenje, MERP, INSARAG, reševalne akcije, usmerjanje in vodljivost pri šolanju reševalnega psa, povzetki iz IRO seminarjev za inštruktorje, struktura in delovanje organizacije IRO.
Izobraževanje poteka približno dve leti. Kandidati v teh dveh letih sodelujejo na lavinskem tečaju in letnem taboru kot pomočniki inštruktorja v skupinah. Izobraževanje se zaključi s teoretičnim delom izpita in seminarsko nalogo. Kandidatu za inštruktorja pa se v dveh letih pripravništva beležijo tudi uspehi, ki so jih njegovi tečajniki dosegli na izpitih.
Trenutno je v ERPS aktivnih 27 inštruktorjev.
Sodniki

Ocena sodnika
Vodnik z daljšim stažem ali inštruktor se lahko, če izpolnjuje pogoje po Pravilniku o strokovnem delu KZS, prijavi na izpit za sodnika pripravnika za delo reševalnih psov. Po uspešno opravljenem teoretičnem izpitu mora dve (do tri) leta stažirati ob uradnem sodniku na izpitih in preizkušnjah. O vsakem stažiranju mora napisati poročilo sodnika pripravnika, ki ga mora dati v pregled delegiranemu sodniku in svojemu mentorju. Ko opravi predpisano število stažiranj, se lahko prijavi za opravljanje izpita za sodnika za delo reševalnih psov.
V Sloveniji je aktivnih pet sodnikov, dve sodnici. Imamo pa tudi dve sodnici pripravnici in enega sodnika pripravnika.

Memorial Boža Talana – skupinsko odlaganje
V spomin na leta 1989 umrlega, dolgoletnega slovenskega vodnika, inštruktorja in sodnika za delo reševalnih psov Boža Talana, vodniki ERP KD Šmarna gora, s pomočjo ostalih vodnikov ERPD od leta 1990 vsako leto organizirajo tradicionalni Memorial Boža Talana. Memorial običajno poteka v septembru. Zasnovan je kot tekmovanje trojk – treh vodnikov s psi, ki se preizkušajo v iskanju pogrešanih, iskanju v ruševini, nudenju prve pomoči, vrvni tehniki, poslušnosti in premagovanju ovir. Osnovni namen memoriala pa je srečanje, druženje, zmenjava izkušenj in spoznavanje vodnikov reševalnih psov ne samo iz vrst ERPS ampak tudi iz Zveze društev vodnikov reševalnih psov in seveda kolegov iz tujine. Na memorialu se običajno zbere preko 120 vodnikov reševalnih psov.
Organiziranost
V Sloveniji so vodniki reševalnih psov organizirani v dveh zvezah – Kinološki zvezi Slovenije in Zvezi društev in klubov vodnikov reševalnih psov.
V okviru Kinološke zveze delujejo Enote reševalnih psov v okviru kinoloških društev. Trenutno so aktivni vodniki v naslednji kinoloških društvih: Bled-Lesce, Brežice, Domžale, Duplica, Klub za šolanje psov NM, Krim, Klubu ljubiteljev psov K9 Novo Mesto, Ljubljana, Logatec, Murska sobota, Naklo, Obala, RP Celje, Šmarna gora, Tolmin, Tržič, Zagorje in Zgornja Savinjska dolina.
V okviru Uprave za zaščito in reševanje, ki deluje znotraj Ministrstva za obrambo, je formirana Enota za hitre intervencije (EHI), katere del je tudi Mobilna enota reševalnih psov (MERP). V primeru potresa in če bi se država Slovenija odločila poslati na prizadeto območje pomoč, bi v okviru EHI odpotovali tudi vodniki s psi. Enota MERP ima na voljo vso opremo – šotori, postelje, kuhinja, agregat in vsa ostala potrebna oprema, da lahko povsem samostojno preživi in deluje na prizadetem območju nekaj dni.
Opremljenost

Izobraževanje za uporabo GPS
Vodniki reševalnega psa, ki so razporejeni v območne ERP, SIP in MERP dobijo opremo, ki je potrebna za delo pri iskanju v ruševini in na terenu. To je zaščitna obleka, majica, jakna, čelada, rokavice, zaščitni čevlji, svetilka, nahrbtnik, oprema za prvo pomoč, priročna nosila, oprema za vrvno tehniko, radijska postaja, GPS, pager ter seveda opremo za psa: označevalna oprsnica, povodec, ovratnica, posoda.

Kombi in prikolica ERPS
Besedilo: Katja Skulj, dr.vet.med.; fotografije: arhiv ERPS
Članek je bil objavljen v reviji Kinolog.
Naslednjič: Vaje poslušnosti in premagovanje ovir