V obeh razredih je v treh minutah potrebno opraviti 19 vaj. Vseh možnih točk je 190, za uspešno opravljen izpit pa šteje 95 točk. Progo se izvaja v paru. Medtem ko en par izvaja vaje postavljene na progi, drugi par dela vajo odlaganje v prostor ali sedi.
RO-3

Vaja vodenje na daljavo: Vodnik se ob znaku ustavi in psu poveljuje stoj, pes obstoji na mestu vodnik pa se oddalji 10-15 korakov od psa. Obrne se proti psu in mu z razdalje poveljuje najprej prostor in nato še sedi. Pes mora vse vaje izvesti na istem mestu. Zatem vodnik psa pokliče k sebi in pes pred njim sede. Vaji vedno sledi en od zaključkov v poleg.
Vaje uporabljene na progi so v pravilniku oštevilčene od 1 do 60. Tu mora pes obvladati vodenje na daljavo, saj se pojavi kar nekaj novih vaj, ki to zahtevajo. To so vaje odpoklic s preskokom višinske ovire, prostor med odpoklicem in vodenje na daljavo. Poleg tega je tu novost še daljinski preskok in vaja prinašanje predmeta. Pes se mora znati v vaji poleg gibati tudi vzvratno pri vaji 3 korake vzvratno med hojo poleg in poleg vzvratnega gibanja pokazati tudi gibanje levo in desno vstran pri vaji kvadrat.
RO-4

Obrat navzven: Vaja pri kateri pes zamenja pozicijo z leve na desno ob vodniku ali obratno. Pred znakom se, na vodnikovo povelje, pes in vodnik istočasno obrneta, vsak na svoji osi, eden stran od drugega. Ko sta obrnjena nazaj v smer iz katere sta prišla, se pes pridruži vodniku v položaju poleg na njegovi drugi strani kot je bil pred začetkom vaje.
To je najvišji in najtežji razred. Vaje na progi so v pravilniku označene s številkami od 1 do 72. Od razreda RO-3 se razlikuje po težavnosti, saj mora pes vse vaje, ki jih je do zdaj izvajal na vodnikovi levi strani, znati izvesti tudi na vodnikovi desni strani. Večina novih vaj je posvečena menjavi pozicije z leve na desno in obratno. Pes menjavo izvede skupaj z vodnikom v obliki različnih zavojev ali pa pred vodnikom, za njim ali med njegovimi nogami.
Izpiti in tekmovanja
Izpiti se opravljajo v vrstnem redu od RO-1 do RO-4. Za opravljanje izpita RO-1 mora pes dopolniti 12 mesecev, za izpit RO-2 14 mesecev, za RO-3 15 mesecev in za izpit RO-4 16 mesecev. Pred opravljanjem izpita RO-2 pa je treba opraviti še izpit za psa spremljevalca po programu BBH. V enakem vrstnem redu se napreduje iz razreda v razred na tekmovanjih, pri tem pa je pogoj za prestop v višji razred tudi dvakratna uvrstitev na tekmah v prejšnjem razredu. Psi z opravljenim izpitom BBH lahko vse izpite opravljajo tudi na tekmah.

Križanje tačk pri vaji kvadrat: Na vodnikovo povelje se vodnik in pes skupaj v vaji poleg najprej pomakneta 3-5 korakov vzvratno, nato 3-5 korakov vstran v levo ali desno, sledi 3-5 korakov v vaji poleg naprej in nato še 3-5 korakov vstran v levo ali desno tako, da zaključita na istem mestu, kjer sta začela. Pes se mora ob vodniku stransko pomikati s prečnim križanjem nog.
Pred pričetkom tekmovanja/izpitov sodnik na ogled postavi skice prog, tik pred pričetkom posameznih razredov pa si tekmovalci lahko progo ogledajo brez psov. Na progo se podajo po vnaprej določenem vrstnem redu, ki je določen z žrebom. Vodnik in pes izvajata vaje levo od postavljenih znakov, razen pri zavojih, kjer vaje izvedeta pred znakom, in v razredu RO-4, kadar pes izvaja vaje na vodnikovi desni in je znak postavljen na vodnikovo levo stran. Preskoki so nastavljeni na višino glede na plečno višino psa. Poznamo tri višinske kategorije. Najmanjši psi, s plečno višino manj kot 36 cm, morajo preskočiti višinsko oviro, visoko 20 cm. Srednje veliki psi plečne višine od 36 do manj kot 48 cm imajo višinske ovire nastavljene na višino 30 cm. Največji psi, tisti, ki merijo 48 cm in več, pa preskakujejo ovire, visoke 40 cm. Čas se začne meriti, ko tekmovalni par prestopi štartno linijo, in se preneha meriti, ko par prestopi ciljno linijo. Sodnik med delom ocenjuje natančnost izvedbe posameznih vaj, hitrost reagiranja psa na povelja ter hitrost in natančnost prilagajanja vodniku v zavojih. Način vodenja vodnika se ne ocenjuje. Vodnik mora paziti le, da kretnje in glasovna povelja uporabi istočasno, saj združeno povelje lahko hitro postane dvojno povelje oziroma ponavljanje povelj, ki se kaznuje z odbitkom točk. Delo na povodcu v RO-1 je ocenjeno enakovredno delu brez povodca.
Poleg doseženih točk je za uspešno opravljen izpit ali uvrstitev na tekmi pomembno tudi, da vodnik in pes ne prekoračita maksimalnega časa (tri minute). Prav tako imata lahko največ dve vaji ocenjeni z 0 točk, pri tretji nezadovoljivo ocenjeni vaji (0 točk) je delo ocenjeno kot neuspešno, tekmovalec je v končni razvrstitvi neuvrščen. Na tekmovalni ravni je za doseganje visokih rezultatov najpomembnejše število doseženih točk. V zadnjem letu pa je v močni konkurenci velikokrat odločal tudi čas. Ta odloča o uvrstitvi, kadar dva tekmovalna para dosežeta enako število točk – hitrejši je seveda uvrščen višje.

Vaja zanke okoli stožcev
Sodnik vajo oceni kot nezadovoljivo, torej z 0 točk, če vodnik zamenja vajo, če vodnik ali pes podreta oziroma prestopita stožec, če pes z gobcem zagrabi rekvizite na progi ali če pes podre prečko na skakalni oviri ali se od ovire odrine.
Večje napake ali neprimerno vedenje vodnika lahko privedejo tudi do diskvalifikacije. Diskvalifikacijske napake, ki ne dopuščajo možnosti nadaljevanja proge, so vodnikova grobost do psa v kakršni koli obliki, kot so zateg vrvice, cukanje psa, udarec psa, grozilna telesna govorica vodnika, vpitje na psa ter druge psihične in fizične grobosti, ki so strogo prepovedane. Vodnik, ki ga sodnik diskvalificira zaradi grobosti do psa, mora progo takoj zapustiti. Diskvalifikacija je tudi izguba nadzora nad psom, npr., če pes uide s proge in se po treh vodnikovih klicih ne vrne k vodniku, vabljenje psa s hrano ali predmetom ter opravljanje potrebe na tekmovalnem prostoru.
Diskvalifikacijske napake, pri katerih vodnik lahko nadaljuje progo, so prekoračitev časa, nepravilno zaporedje izvajanja vaj na progi in pri RO-1 nenehno zategnjena vrvica.
Na koncu tekmovalnega obdobja se podelijo točke glede na dosežene uvrstitve tekmovalnih parov. Tisti z najvišjim številom točk se lahko potegujejo za naziv državni zmagovalec v razredih RO-1, RO-2 in RO-3 ter naziv državni prvak v RO v razredu RO-4. Naziv državni prvak v RO lahko pridobijo le rodovniški psi, drugi psi pridobijo naziv državni zmagovalec v RO.

Vaja prinašanje: Asistent neopazno položi predmet na tla za vodnikovim hrbtom tako, da ga pes ne vidi. Na razdalji 10 m vodnik in pes izvedeta obrat za 180 o po lastni izbiri in pes sede ob vodniku. Vodnik psa pošlje naprej po predmet. Pes ga pobere in v gobcu prenese do vodnika. Pred vodnikom sede s predmetom v gobcu in vodnik mu predmet vzame iz gobca. Predmet vodnik nato odloži na stojalo in nadaljujeta s progo. Predmet, ki ga prinese vodnik, je lahko igračka, prinosilo, rokavica…, v velikosti približno 10×10 cm.
Tekmovalcem, ki so vsaj trikrat v tekmovalnem obdobju dosegli točke odličnosti – te so v razredu RO-1 143 točk, v razredu RO-2 162 točk in v razredih RO-3 in RO-4 181 točk –, se podeli Certifikat o odličnosti.
Besedilo: Maja Lončar
Članek je bil objavljen v reviji Kinolog.