Gonitev
Se prične s krvavim izcedkom, ki po enem tednu postane roza barve, lahko tudi brezbarven. V tem času psica tolerira samce, to pomeni da je psica od cca 10 do 15 dneva, po začetku krvavega izcedka, pripravljena za parjenje.
Če želimo biti popolnoma prepričani ali se je gonitev že pričela svetujem, da s papirnatim robčkom, že dneve pred pričakovano gonitvijo vsak dan preverjamo, ali je izcedek že krvav.
Po dolgoletnih izkušnjah lahko rečem, da sta najboljša dneva za uspešno paritev 12. in 14. dan gonitve.
Ker pa izjeme potrjujejo pravilo je ravno pri mladih psicah, ki jih bomo prvič parili, boljše da naredimo progesteronski test. Priporočam, da test delamo več zaporednih dni, saj hitri testi ne dajo točnih rezultatov, kar lahko vodi v napačno diagnozo oz določitev najboljšega dneva ta paritev.
Psico mora pred parjenjem veterinar temeljito pregledati, da se prepričamo, da psica nima anatomskih napak, zaradi katerih parjenje ne bi bilo uspešno.
Brejost
1. dan – paritev
Spermiji potujejo v jajcevod. Pri zdravih samcih lahko spermiji v rodilih psice preživijo 6 dni in so sposobni oploditi jajčece.
2. – 4. dan
Spermiji dosežejo zrela jajčeca, ki se nahajajo v jajcevodih in tam pride do oploditve.
4. – 9. dan
Oplojene jajčne celice potujejo proti vratu maternice in se pričnejo v srednjem delu jajcevoda deliti.
9. dan se jajčne celice razvijejo v blastocite. Ta dan se gonitev zaključi. V tem času moramo psici nuditi normalno prehrano in gibanje.
Pomembno je, da psica v tem času ne dobiva nobenih zdravil oz o tem odloča veterinar.
10. – 17. dan
Jajčne celice, ki se še naprej delijo, se porazdelijo v obeh rogovih maternice. Do 20. dneva se ugnezdijo v maternico. Prične se razvoj posteljice in vsak mladiček ima tako določen svoj prostor.
V tem času pričnejo nekatere psice odklanjati hrano, kar lahko traja 3 dni. Praviloma se v tem času spremeni tudi vedenje psice, postane bolj vsiljiva in vdana.
21. – 28. dan
Razvoj posteljice je v tem času končan in vsi pomembni organi so izoblikovani. Tudi končna oblika telesa mladičev je v osnovi že prepoznavna. Če psica splavi do 28. dneva, potem se to navadno opazi.
V tem času se z ultrazvokom lahko potrdi brejost.
Zaradi razvoja organov do 35. dneva, so mladiči zelo občutljivi za zunanje vplive kot so npr. zdravila, cepljenje, rentgensko slikanje, pomanjkanje ali presežki vitaminov, pregretje organizma (avto), škodljive snovi (gnojilo), saj le te vplivajo na napake v razvoju.
28. – 35. dan – peti teden
Mladički pričnejo zelo hitro rasti in psica pridobiva na teži in obsegu. To obdobje imenujemo obdobje plodu, pričnejo se izoblikovati organi. Prepoznamo veke, prste, ušesno školjko, moške spolne organe, kot tudi 5 parov seskov. Psica v tem obdobju več pije. Priporočljivo je, da psica nima večjih naporov, dobiti pa mora več hrane oz energetsko bogatejšo hrano, najboljša je hrano za mladiče.
35. – 42. dan – šesti teden
Prsti so popolno razviti, prav tako kremplji, vidijo se tipalne dlake. Psica na sprehodih ni več tako živahna in odklanja igro z drugimi psi. Tujih psov ne spusti več blizu. Vulva nabrekne. Paziti moramo na težo pri psici in je ne smemo hraniti preveč.
42. – 49. dan – sedmi teden
Pri psici se sedaj že očitno vidi, da ima mladiče. Psica naj dobiva več majhnih, lahko prebavljivih obrokov na dan.
V tem obdobju je mogoče slišati bitje srca mladičkov. Pulz pri mladičku je 200 – 240 udarcev na minuto, kar je precej več kot pri psici. Od 45. dneva dalje so mladički vidni na rentgenski sliki.
Pri nas vse psice, ki imajo prvič leglo RTG slikamo, da vemo kaj nas čaka. Če brejost normalno poteka, potem od druge kotitve naprej psice ni potrebno izpostavljati rentgenskemu slikanju.
49. – 56. dan – osmi teden
Vidni so premiki mladičkov v trebuhu psice – iztegnjeno dlan previdno položite na trebuh sproščene psice in počakajte
Psica izgubi dlake na trebuhu, seski močno nabreknejo in postanejo roza barve. Mlečna žleza se razvije.
Psici moramo pripraviti sobo za kotitev in kotitveni zaboj. Psica se mora v zaboju počutiti prijetno in ga sprejeti.
56. – 63. dan
Ko se pasji mladički skotijo še nimajo dokončno razvitih posameznih organov – npr. pljuč. Pa tudi očesne veke so še zaprte, prav tako sluhovod.
Psica postane nemirna in si poizkuša narediti gnezdo. Išče primeren prostor za kotitev, koplje luknje, povsod praska, hahlja. Lahko izloči porodno vodo. Od 58. dneva naprej moramo dvakrat dnevno meriti temperaturo. Ko telesna temperatura pade za 1,5 do 2 stopnji, bo psica kotila v roku 6 -24 ur.
Pri nekaj mojih psicah se je zgodilo, da so imele v zadnjih dneh pred kotitvijo drisko, ki je ponavadi v nekaj dneh po kotitvi minila. Menim, da je to hormonsko pogojeno in ker se je pojavilo pri različnih psicah, je zelo verjetno normalen pojav.
Če je mladičev več, potem bo psica kotila prej. Zato imajo tudi mladiči v velikih leglih nižjo porodno težo. Kadar je mladičev več, je porodna teža mladičev višja. V tem primeru je tudi večja verjetnost, da bo potreben carski rez.
Brejost traja 60 do 65 dni. Če 66. dan psica ne koti, potem morate k svojemu veterinarju, da ugotovi zakaj se kotitev ni pričela.
Porod
Psica hahlja brez premora. Ko leži je zelo nemirna, lahko vidimo premikanje mladičev v trebuhu.
Če natančno pogledamo lahko vidimo popadke. Do prvega mladiča pa lahko mine še kar nekaj časa.
Ko se prvi mladič skoti, pustite samici da samo poskrbi za mladiča.
Če psica ne kaže zanimanja ali je zelo nemirna, potem morate pomagati.
Pretrgajte opno, ki prekriva glavo in jo potegnite navzdol. Očistite mladičkova usta, s prstom obrišite slino, da lahko zadiha.
Pretrgajte popkovino, če vam ne uspe, potem jo zatisnite in prerežite.
Položite mladiča k samici. Če samice mladič ne zanima, potem ga položite pod infra lučko ali na grelno blazino v poseben boks. Ne pozabite mladička obrisati, saj to stimulira dihanje. Najbrž je na poti že naslednji mladič.
Če mora psica med posameznimi mladički na potrebo, potem vzemite sabo luč in odejo. Lahko se zgodi, da se mladič skoti zunaj.
Med dvema mladičkoma lahko mine 5 minut ali pa 2 uri.
Zabeležite si, če so prišle na plano vse posteljice. Včasih se zgodi da se skoti naslednji mladič, posteljica pa pride šele z naslednjim mladičem. Če se vam zdi da psica ni izločila toliko posteljic kot je mladičev, potem naslednji dan to povejte veterinarju. To je zelo pomemben podatek, da bo veterinar dal sredstvo, ki bo pomagalo, da bo psica izločila manjkajočo posteljico. Zaostala posteljica lahko povzroči velike težave in zaplete.
Če je mladičev veliko, potem psici pustite da poje samo 2-3 posteljice, saj bo drugače dobila močno drisko.
Psici med kotitvijo ponudite grozdni sladkor (glukoza), lahko ji ponudite tudi lahek obrok, da se malo okrepča.
Zabeležite si vse posebnosti, mogoče boste podatke potrebovali kasneje.
Ko so vsi mladički skoteni, se psica sproščeno vleže na stran in pusti mladičkom da sesajo.
Če imate občutek, da ima psica še vedno popadke, vendar se ne skoti mladič, potem pokličite vašega veterinarja. Pogovorili se boste ali je nujno da ga obiščete.
Prevedno iz članka na strani
- http://www.malinois-kleine-helden.com/index.html, Heike Johannsen
Viri:
- Heike Johannsen, lastne izkušnje,
- Wikipedia
- Tierärtzliche Hochschule Hannover, Leitfaden für Züchter